دانستنی های عطر

همه چیز در مورد بلاتر و انواع آن

کسی منکر این نیست که بهترین قضاوت یک عطر و رایحه با تست روی پوست اتفاق میفته. اما خب وقتی برای تست و خرید عطر میرید حتی اگر دلتون هم بخواد و بینی تون کشش داشته باشه، پوستتون مقدار محدودی جا برای تست داره. از طرف دیگه گاهی اینقدر با اصرار فروشنده و صحبت هاش مواجه میشید که یادتون میره اینی که رو ساعد دستم زدم کدوم عطر بود؟ همه اینها باعث میشه لزوم حضور بلاتر یا سنت استریپ احساس بشه. استفاده ی ابزاری دیگه از بلاترها اینه که برندهای مختلف با طراحی های متفاوت در شکل و اندازه ی بلاترها و چاپ اسمشون به نوعی تبلیغات هم دارن انجام میدن تا با استفاده از این جلوه ی بصری مشتری رو به سمت عطراشون جلب کنند.

بلاتر

تا اینجای کار ما از دید یک خریدار به این مقوله نگاه کردیم. موضوع بعدی اینه که کسانی که میخوان عطر بسازن چطور در مراحل طراحی عطرشون آکوردها و ترکیبات مختلفی رو که ساختند با هم مقایسه کنند؟ این میشه که روی میزکار پرفیومرها هم یک استند کلیپس دار نگهداری کاغذ با بلاترهای مختلف دیده میشه. اما برسیم به اینکه این بلاتر کلا چیه؟ میشه از کاغذ معمولی هم استفاده کرد؟ خب نکته مهم در این ارتباط اینه که کاغذ بلاتر باید فاقد بوی مواد سفید کننده که پایه نفتی دارند باشه (نقطه ضعف بلاترهای بعضی از فروشگاههای ایران). ضخامتش در مورد بلاترهای لابراتوری مورد استفاده عطرسازها از نوع نازک تر و برای معرفی به مشتری کمی ضخیم تر و متخلخل تر هست تا بتونه مراحل تغییر رایحه رو شبیه تر به پوست نشون بده. اگرچه بلاتر هیچوقت دقیقا بوی عطر رو مثل چیزی که روی پوستتون هست نشون نمیده و در جزئیات، خصوصا تاپ نت، با هم اختلاف دارن اما میشه گفت بخش اصلی بوی عطر، برای چندین روز همراهتونه تا بتونید بهتر تصمیم بگیرید. گذشته از اینکه هر برند و خانه عطرسازی سلیقه خاص خودش رو در مورد بلاترهاش داره، شما خودتون هم میتونید با استفاده از کاغذ مخصوص آبرنگ (کاغذ اشتنباخ) بلاتر خودتون رو بسازید. قانون خاصی برای ابعادش وجود نداره اما معمولا طول این ابزار مفید حدود ۱۰ سانت و عرض حدود ۱ سانت هست ولی بعضی ها هم مثل ادموند رودنیسکا کاغذ تستشون به ۱۸ سانت هم میرسه!

بلاتر

ولی آیا بلاتر تنها راه آشنایی با رایحه ی یک عطر هست؟ پاسخ منفیه. احتمالا خیلی هاتون روشهای تستی که در طی چند سال اخیر باب شده رو تو فروشگاههای بزرگتر دیدید. در ادامه میخوایم کمی در مورد این موارد بیشتر صحبت کنیم. اگر از ایده ی چای کیسه ای، گوش پاک کن و نوک قلموی نقاشی که صرفا جنبه ی تزئینی و تفریحی و به نوعی نمایشگاهی داره بگذریم، ایده ی استفاده از قیف ها و کاشی های کوچیک سرامیکی، گلدون ها و قیف های شیشه ای، پارچه مخمل، تنظیف و پر کمی عجیب اما شاید موثر نشون میده.

بلاتر

در مورد سرامیک صحبت میکنیم ماده ای که به دلیل ساختار و نحوه چینش خاص مولکوهاش، دارای انسجام و مقاومت بالایی از چندین نقطه نظر هست. اگر بخوایم خیلی ساده بیان کنیم پیوند بین اجزا در سرامیک اونقدر مستحکم و خاص هست که اگر مولکول های معطر در بینشون قرار بگیرن به راحتی پوست و پارچه قدرت فرار ندارند همه اینها یعنی اینکه برای مدت طولانی شما میتونید با یک اسپری بر روی یک تکه ظرف سرامیکی بدون رنگ و لعاب رایحه ی عطر رو حفظ کنید. حالا اگر قیفی باشه که با قرارگیری روی میز فضای داخل قیف رو محفوظ کنه بازهم شرایط برای حفظ رایحه مهیاتر خواهد بود.

 بلاتر

اما میرسیم به گلدون ها و قیف های شیشه ای. بعضی از برندها کمی از عطر رو داخل محفظه شیشه ای قرار میدن که یک گردنه ی بلند و باریک داره تا در حین فرایند تبخیر شما با نزدیک شدن بینی به فضای بالایی اون بتونید رایحه ی عطر رو تجربه کنید…حالت دیگه وقتیه که داخل یک قیف شیشه ای کاغذ جاذبی مشابه با کاغذ صافی های آزمایشگاهی رو قرار میدن و چند اسپری برروی اون کافیه تا این قیف با محبوس کردن هوا، علاوه بر جلوه ی جالبش، رایحه رو برای مدت طولانی حفظ کنه تا مشتری بتونه تست بهتری داشته باشه مثل کاری که برند ایستواغ د پغفم انجام میده.

بلاتر

اسپری عطر روی پارچه مخمل یا تنظیف شاید مشابهت سازی خوبی باشه برای وقتی که شما مایلید بدونید اون عطر روی لباستون چه جلوه ای خواهد داشت. از طرفی در بعضی موارد مثل عطر lingerie گرلن حتی اینکار واجبه چون اساسا عطریه که برای استفاده روی پارچه طراحی شده.

بلاتر

سوای جلوه ی بصری، گل های کاغذی ساخته شده با کاغذهای بسیار نازک و پر، به دلیل ارتباط مستقیم بیشتری که ذرات معطر با هوا دارند، دو مورد دیگه ای هستند که اجازه میدند شما خیلی سریعتر از بلاتر به رایحه ی اصلی عطر برسید و این رایحه برای مدت زمان طولانی همراهتون باشه.

بلاتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *